16 stycznia 2016 KulturaOświata

Niezwykła lekcja historii i sztuki w Gimnazjum w Mnikowie i w Liszkach

W piątek 15 stycznia uczniowie lisieckich gimnazjów wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”.

Niezwykła lekcja historii i sztuki w Gimnazjum w Mnikowie i w Liszkach

W piątek uczniowie lisieckich gimnazjów wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. Projekt realizowany jest przez Fundację Underground, Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Stowarzyszenie NZS 1980. Gmina Liszki jest jedną z gmin w Małopolsce, która miała okazję wziąć udział w dwóch z dziesięciu zaplanowanych przez fundację wyjątkowych konferencjach. Jednym z celów projektu było przygotowanie młodzieży do udziału w konkursie dotyczącym niektórych, ekfraz Jacka Kaczmarskiego
W ramach wydarzenia, w obu gimnazjach odbył się wykład nt. ekfraz Jacka Kaczmarskiego, czyli utworów stanowiących opis dzieł plastycznych, opartych na różnych wydarzeniach historycznych oraz warsztaty pisania ekfraz. Wykład oraz warsztaty zostały przeprowadzone w bardzo interesujący sposób przez prof. Marka Karwala. Lekcja wzbogacona była pokazem multimedialnym przedstawiającym dzieła wybitnych artystów malarzy.
Na zakończenie całego wydarzenia wszyscy uczestnicy spotkali się w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach, gdzie prof. Marek Karwala ogłosił zwycięzców warsztatów, którzy w nagrodę otrzymali bilety na Festiwal „kaczmarski underground”. Odbyło się również spotkanie z autorką książki o ekfrazach Jacka Kaczmarskiego Panią Iwoną Grabską – Gradzińską. Całe wydarzenie zakończył koncert. Utwory Jacka Kaczmarskiego wykonał Paweł Konopacki, od ponad 20 lat pasjonujący się twórczością Jacka Kaczmarskiego. Artysta wraz z Witoldem Łuczyńskim i Tomaszem, Susmędem, jako Trio Łódzko – Chojnowskie wykonuje publicznie piosenki Barda.

Anna Kruczek

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria