16 stycznia 2016 KulturaOświata

„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś!”

W czwartek 14 stycznia, tuż przed feriami Szkoła Podstawowa w Rącznej zorganizowała V Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś!”

„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś!”

W czwartek 14 stycznia, tuż przed feriami Szkoła Podstawowa w Rącznej zorganizowała V Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś!” Patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Liszki P. Paweł Miś, który ufundował nagrody i poczęstunek dla uczniów.
Od początków istnienia celem przeglądu jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji wspólnego kolędowania. Przegląd adresowany był do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych Gminy Liszki. Do udziału w tym uroczym spotkaniu zgłosiły się następujące chóry i zespoły wokalne: chór SP nr 2 im. Św. Jadwigi Królowie w Kaszowie i SP w Piekarach pod kierunkiem P. Roberta Pazery, chór SP nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie, który przygotowała P. Bogumiła Bąk, chór SP w Jeziorzanach pod kierunkiem P. Marty Surówka, chór ZS im. św. Jana Kantego w Liszkach, którym kieruje P. Aneta Kowalik, chór SP
w Morawicy przygotowany przez P. Sylwię Warchocką, chór SP im. Antoniego Sewiołka
w Czułowie kierowany przez P. Edwarda Machetę i chór SP w Rącznej, który prowadzi P. Dorota Kamińska. Zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” pod kierunkiem P. Anny Kruczek, a w którym śpiew przygotowała P. Katarzyna Sikora. Repertuar był bardzo różnorodny. Na twarzach dzieci widać było wielkie przeżycie i radość towarzyszącą wszystkiemu, w co wkłada się pasję i serce.
    W trakcie uroczystości nie brakło również wspólnego kolędowania. Siłą ok. 200 głosów zabrzmiały znane polskie kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” czy „Wśród nocnej ciszy”.  Ten jedyny w swoim rodzaju koncert uatrakcyjnił akompaniament trąbki, na której grał absolwent SP w Rącznej, uczeń szkoły muzycznej Sławomir Górecki, a także saksofonu – w wykonaniu P. radnego Piotra Tyrki. Dzieci gorąco przyjęły również występ Pana Jana Kowalczyka, długoletniego nauczyciela i doświadczonego śpiewaka. Swoją obecnością zaszczycili nas również oczekiwani goście: wójt Gminy Liszki P. Paweł Miś, przedstawicielka Rady Powiatu P. Zofia Pyla, władze lokalne – sołtys i radni Rącznej: P. Krzysztof Krupa, P. Piotr Tyrka i P. Wiesław Kasprzycki, Proboszcz parafii w Rącznej ks. Jacek Strzelecki.   
Dziękując wszystkim ofiarodawcom, gościom, opiekunom chórów, a przede wszystkim dzieciom, – bez których przegląd nie mógłby istnieć, życzymy rozwijania pasji i talentów, radości ze wspólnego muzykowania, a także zdrowia i wszystkiego dobrego w rozpoczętym 2016 roku.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rącznej Barbara Lelek
Organizatorzy: Dorota Kamińska, Agnieszka Klimek, Leszek Matwij

                                                                                                                                                                

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria