ZAKAZ SPRZEDAŻY MIAŁU WĘGLOWEGO od 1 lipca 2020 roku
Zakaz dotyczy wszelkich kotłów poniżej mocy 1MW.
Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu od 1 lipca 2020 roku w życie weszły przepisy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. wprowadzające zakaz sprzedaży miału z węgla kamiennego o zawartości popiołu do 28%, zawartości siarki do 1,7% i zawartości wilgoci do 24% do gospodarstw domowych i instalacji o mocy do 1 MW, czyli najtańszego paliwa, jakim Polacy ogrzewają swe domy. Przypominamy, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, co roku zabija około 45 tysięcy Polek i Polaków.
Nie można już kupić miału węglowego do ogrzewania domu, ale także np. szklarni i innych działalności, gdzie było to popularne paliwo. Zakaz dotyczy wszelkich kotłów poniżej 1MW mocy. Zgodnie z zakazem, w niektórych przypadkach konieczna stanie się wymiana urządzeń w celu dostosowania możliwości technicznych do użytkowania danego rodzaju paliwa.
Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby to paliwo było spalane w instalacjach o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW wymagających pozwolenia na emisję albo zgłoszenia, a więc podlegających kontroli służb ochrony środowiska. Ponadto nadal wolno sprzedawać tzw. ekomiał, dla którego w powołanym rozporządzeniu są określone wyższe parametry jakościowe – zawartość popiołu do 12 proc. i wartość opałowa min. 24 proc.
Nasze zdrowie oraz życie od wielu lat narażone jest na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Głównym źródłem tego zagrożenia są przede wszystkim najgorszej jakości paliwa węglowe wykorzystywane w domowych piecach, kotłach i kominkach.
Spalanie najgorszej jakości węgla to wysokie zanieczyszczenie powietrza i straty gospodarcze oraz społeczne.
Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów i nie dostosuje się do w/w rozporządzenia, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 000 zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
Poprzedni artykuł