05 stycznia 2021 Informacje

Wymień piec - przypominamy o naborze!

Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Wymień piec - przypominamy o naborze!

Przypominamy, że na obszarze województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa – uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego Nr Nr XXXII/452/17 z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zgodnie z którą wymiany kotłów pozaklasowych  należy dokonać do końca 2022 roku!

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego obowiązującym wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie. Ograniczenia i zakazy w niej wymienione dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW,
w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności:
-pieców,
-kominków,
-kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.

Zgodnie z uchwała antysmogową można montować tylko kotły i kominki spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzeń Komisji UE):

Od 1 lipca 2017 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
-mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
-węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
-węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),

Ponadto uchwała wprowadza następujące regulacje:

• od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, czyli tzw. „kopciuchów”,

• posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w eko-projekcie.

Ważne! Do końca 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają więc niewiele czasu na wymianę tych kotłów. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z dostępnego programu dofinansowania „Redukcja niskiej emisji przez promowanie oraz dofinansowanie wymiany palenisk domowych z terenu gminy Liszki na źródła ciepła zasilane paliwami gazowymi” - działanie 4.4.1 RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020- etap 2” , szczegóły na stronie: https://www.liszki.pl/dla-mieszkanca/edukacja-i-sport/wymien-piec

Nabór do programu odbywa się w trybie ciągłym. Środki przeznaczone na realizację programu pozwalają na udzieleniu dotacji do końca 2022 roku.

W przyszłości – po zakończeniu programów dofinansowania – konieczna będzie wymiana urządzeń we własnym zakresie i na własny koszt! Już obecnie nie ma możliwości uzyskania dotacji do kotłów na ekogroszek. Realizowane będą tylko dotychczasowe zgłoszenia. Nowe ograniczenia wprowadził Sejmik Województwa uchwalając kolejny Program Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego w dniu 28 września 2020r. (uchwała nr XXV/373/20)

Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów i nie wykona powołanych obowiązków, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 000 zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową. Zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Należy również pamiętać, że przestrzeganie przepisów wprowadzonych uchwałą może być kontrolowane zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw.