03 czerwca 2016 Kultura

Widowisko plenerowe "Polska 10 i pół wieku"

W niedzielę 29 maja, Mników świętował 1050 rocznicę Chrztu Polski. W tym bowiem dniu Teatr Albertus wystawił widowisko plenerowe pt. „Polska – 10 i pół wieku”, przygotowane dla podkreślenia znaczenia tej niezwykłej rocznicy.

Widowisko plenerowe `Polska 10 i pół wieku`

W niedzielę 29 maja, Mników świętował 1050 rocznicę Chrztu Polski. W tym bowiem dniu Teatr Albertus wystawił widowisko plenerowe pt. „Polska – 10 i pół wieku”, przygotowane dla podkreślenia znaczenia tej niezwykłej rocznicy.
Spektakl był żywą lekcją historii Polski. Akcja widowiska sięgała czasów słowiańskich, przypominając legendarne postaci Lecha, Czecha i Rusa, a także pierwszego władcę Polski – Mieszka I.  W centralnej części przedstawiono fragmenty „Potopu” Henryka Sienkiewicza, koncentrując uwagę widzów na obronie Jasnej Góry. Aktorzy Teatru Albertus wcielili się w role Kmicica, ojca Augustyna Kordeckiego, Jana Zamojskiego, Stefana Czarnieckiego i króla Jana Kazimierza, przypominając niezwykłe chwile zawierzenia naszego kraju Matce Bożej Jasnogórskiej.
Spektakl ubogacał śpiew pieśni z kolejnych okresów historii naszego kraju opracowany i wykonany przez Teatr Albertus i zaproszonych do współpracy gości. Akompaniament stworzyli: Martyna Góralczyk /flet/ z Mnikowa, Hanna Hajdukiewicz /skrzypce/ z Czernichowa, Bartłomiej i Sławomir Góreccy /klarnet i trąbka/ z Rącznej, a także Dorota Kamińska /instrumenty klawiszowe/. Partie solowe wykonała Weronika Kowalik ze Ściejowic. 
Cennym doświadczeniem dla widzów okazały się multimedia. Tło dla śpiewu i ścieżki dźwiękowej stanowiły filmy historyczne emitowane na profesjonalnym telebimie, opracowane przez Michała Wiśniosa. Warto dodać, iż dbając o szczegóły spektaklu zaangażowano profesjonalistów. Moment, kiedy Kmicic wysadzał kolubrynę był wiarygodny dzięki moździerzowi, który przyjechał wraz z obsługą aż z Zabrza! Jakże pięknie – tuż po wybuchu – zabrzmiało Te Deum, śpiewane spontanicznie w postawie stojącej przez kilkusetosobową publiczność! „Te Deum”, „Apel jasnogórski” i „Rota” zabrzmiały siłą ponad sześciuset głosów!
Droga Publiczności! 
Byliście i jesteście dla nas skrzydłami, unoszącymi w górę, kiedy brakuje sił. Jak dobrze jest czuć Wasze oczekiwanie na tą „godzinę zero”, kiedy spektakl ma się zacząć! Dziękujemy zatem przedstawicielom Rady Powiatu Krakowskiego, nauczycielom, księżom, licznie zgromadzonej młodzieży i wszystkim widzom – nie tylko z Gminy Liszki, ale z każdego miejsca, z którego Państwo do nas przybyliście.
                                                                                                                                             Teatr Albertus

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria

Galeria