Król Jan III Sobieski w oczach dzieci
Podsumowanie pracy w związku z nadaniem imienia Króla Jana III Sobieskiego Szkole Podstawowej w Rącznej.
„Jeszcze skrzydła dawnej chwały mogą unieść nas!”
Od początku roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Rącznej realizowano program „Poznaj patrona”, którego celem było jak najgłębsze poznanie postaci króla Jana III Sobieskiego. Pomysł, aby to właśnie ten wybitny władca nazwany Lwem Lechistanu i Obrońcą Wiary, narodził się już w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Postać związana z Rączną, upamiętniona tablicą przy tzw. Kapliczce Sobieskiego zyskała przychylność Grona Pedagogicznego i Rady Rodziców. Najważniejszym jednak był fakt, aby o wyborze zdecydowali uczniowie. Decyzja dzieci miała być poprzedzona zdobyciem rzetelnej wiedzy.
Plan miał służyć osiągnięciu i realizacji następujących celów:
• poznanie postaci króla Jana III Sobieskiego;
• wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży postacią króla;
• zaszczepienie cech i wartości, którymi kierował się w życiu król Jan III Sobieski;
• pokazanie dzieciom faktu, iż prawdziwe wartości są zawsze aktualne.
W realizaję planu zaangażowali się wszyscy uczący, przygotowując z uczniami kolejne etapy. W listopadzie każda klasa zobowiązana była do wykonania gazetki w swojej sali eksponującej jedną z wartości bądź cech, którymi kierował się w życiu król Jan III Sobieski. Należało w dowolnej formie graficznej przedstawić, jak dana wartość lub cecha rozumiana była dawniej, a jak odczytujemy ją dziś. Zaprezentowano następujące cechy i wartości:
Klasa I i VII – Patriotyzm
Klasa II – Wiara
Klasa III – Mądrość
Klasa IV – Ciekawość świata
Klasa V – Odwaga
Klasa VI – Honor
W styczniu zrealizowano kolejny krok pt. „Prezentacje klasowe. „Poznajemy króla Jana III Sobieskiego”. Każda klasa w sposób dowolny przedstawiała jedno zagadnienie z życia króla Jana III Sobieskiego.
Uczniowie klas IV – VII szukali informacji o miastach ściśle związanych z postacią króla i prezentowali je na gazetce klasowej:
Klasa IV – Kraków
Klasa V – Olesko
Klasa VI – Warszawa
Klasa VII - Żółkiew
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – III przedstawiły historyjki obrazkowe na podstawie wybranej legendy związanej z postacią Jana III Sobieskiego.
Efektownym i niezwykle pracochłonnym elementem realizowanego planu pracy był projekt pt. „Odsiecz Wiedeńska” realizowany w marcu, a zaprezentowany na początku kwietnia 2018 r. Każda klasa zobowiązana była do wykonania innego zadania. I tak:
Oddziały przedzkolne – przygotowanie wybranej pieśni patriotcznej;
Klasa I – przygotowanie tańca narodowego - poloneza;
Klasa II – wykonanie pracy plastycznej zbiorowej pt. „Jan III Sobieski w Rącznej”;
Klasa III – przygotowanie wystawy prac plastycznych „Portret Króla Jana III Sobieskiego”;
Klasa IV - wykonanie plakatu pt. „335 lat Odsieczy Wiedeńskiej”;
Klasa V – przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat Odsieczy Wiedeńskiej;
Klasa VI – wykonanie skrzydeł husarskich (materiał dowolny);
Klasa VII – wykonanie mapy wędrówki króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń z zaznaczeniem jak największej liczby miejscowości, przez które przechodził, lub w których się zatrzymał.
Przeprowadzono konkurs plastyczny dla uczniów wszystkich klas pt. „Portret Jana III Sobieskiego”, do którego wpłynęło kilkadziesiąt pięknych prac. Zwieńczeniem planu pracy pt. „Poznaj patrona” był konkurs wiedzy „Znam króla Jana”. Uczniowie – zwłaszcza klas młodszych błyszczeli wiedzą! Wielu spośród uczestników zdobyło maksymalną liczbę punktów prezentując poziom wiedzy godny nawet siódmoklasisty. Gratulujemy!
W czerwcu uczniowie klas I-III i oddziałów przedszkolnych podczas wycieczki do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie stanęli także w mijescu kolejnego postoju króla Jana w drodze pod Wiedeń. Pobyt króla i jego wojsk w zamku Lipowiec upamiętnia symboliczny głaz. Warto dodać, iż pod koniec minionego roku uczniowie klas IV – VI odwiedzili Wilanów - ukochaną rezydencję króla i jego żony Marysieńki.
W przeprowadzonym głosowaniu dzieci wyraziły wolę, aby król Jan III Sobieski został patronem Szkoły Podstawowej w Rącznej. Poznawanie tej postaci może dostarczyć ciekawych wrażeń podczas zajęć edukacyjnych w kolejnych latach.
Przygotowując się do uroczystości nadania imienia Króla Jana III Sobieskiego naszej szkole połączonej z poświęceniem sztandaru, już dziś serdecznie na nią zapraszamy. Uroczystość odbędzie się 15 września 2018 r. o godz. 10.00 w kościele parafialnym
w Rącznej. Zakończy ją przemarsz wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości do szkoły, gdzie zostanie odsłonięte popiersie króla Jana III Sobieskiego.
SP Rączna