13 kwietnia 2016 Oświata

II miejsce w konkursie „Żaczek Krakowski” „ Drugoklasiści z Kaszowa odkrywali kolejne tajemnice Krakowa, czyli o KRAKOWSKIM ŻACZKU słów kilka”.

II miejsce w konkursie „Żaczek Krakowski”  „ Drugoklasiści z Kaszowa odkrywali kolejne tajemnice Krakowa, czyli o KRAKOWSKIM ŻACZKU słów kilka”.

II miejsce w konkursie „Żaczek Krakowski” - „ Drugoklasiści z Kaszowa odkrywali kolejne tajemnice Krakowa, czyli o KRAKOWSKIM ŻACZKU słów kilka”.

Nasza przygoda z Krakowem trwa już prawie cztery lata, kiedy to  zgłosiłam swoją grupę do Programu przygotowanego przez Stowarzyszenie Szersze Horyzonty i Akademię Żakowską. Już jako pięciolatki dzieci brały udział w pierwszym projekcie Krakowski Smoczuś. Spodobało nam się bardzo więc kontynuowaliśmy naszą przygodę z Krakowem  biorąc udział  w kolejnej edycji Smoczusia,  w Krakowskim Rajcusiu  i obecnie w Żaczku Krakowskim za każdym razem zajmując czołowe miejsca. Oprócz propozycji programowych Akademii Żakowskiej staram się cały czas pogłębiać wiedzę moich wychowanków o kulturalnej stolicy naszego kraju. I tak piekliśmy już krakowskie obwarzanki, zaprosiliśmy panią, która pokazała  nam krakowskie stroje, odbyliśmy pięć wycieczek do Krakowa w celu odkrywania tajemnic tego uroczego miasta, nauczyliśmy się wielu piosenek związanych z Krakowem oraz potrafimy pięknie zatańczyć krakowiaka. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji Innowacji Pedagogicznej „ MAKI i CHABRY. Śpiewem  i tańcem ludowym zachowujemy i rozsławiamy nasze dziedzictwo kulturowe”.  
             
            Przygotowując się do tegorocznego konkursu ŻACZEK braliśmy udział w wycieczce i warsztatach oferowanych przez Akademię Żakowską oraz byliśmy na wycieczce w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. 

17 listopada 2015 r. w Tyńcu uczestniczyliśmy w warsztatach „ Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki”. Dzieci poznały dzieje książki, a następnie gęsim piórem spróbowały swych sił w kaligrafii. Dowiedziały się również na czym polegała praca średniowiecznego iluminatora i wykonały barwne inicjały do książki.
4 marca 2016 r. moi drugoklasiści udali się na wycieczkę do Krakowa, aby poznać miejsca, fakty i legendy związane  z najstarszą polską uczelnią – Uniwersytetem Jagiellońskim. Wycieczka miała za zadanie rozwinąć zainteresowania nauką wśród dzieci poprzez ukazanie postaci i obiektów ważnych dla nauki polskiej. Braliśmy udział w aktywnym sposobie zdobywania wiedzy poprzez wykorzystanie atrakcyjnej formy zabawy w poszukiwaczy - odkrywców zaproponowanej przez przewodniczkę Akademii Żakowskiej. Podczas tej wycieczki pani przewodnik starała się zwrócić naszą uwagę na poznanie wartości płynących z nauki.  8 marca gościliśmy ŻACZKA w naszej szkole. Oglądaliśmy mini - przedstawienie teatralne i uczestniczyliśmy w warsztatach „Żaczek  i tajemna księga". 
            Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie wykonali konkursowe "Księgi - Skarbnice Wiedzy", które zawierają poznane umiejętności, wiadomości i ciekawostki.
Przed wykonaniem prac odbyła się oczywiście dyskusja w klasie  na temat „Jak wyglądać będą nasze księgi”. 
Chcieliśmy zawrzeć w nich:
•    zdobyte umiejętności -  czyli umiejętność  pięknego pisania, umiejętność starannego, ciekawego rysowania, iluminatorstwo (umiejętność pisania inicjałów, umiejętność pięknego ozdabiania stron księgi) 
•    zdobyte wiadomości podczas wycieczki i warsztatów.

Wymyśliliśmy, że wiadomości poukładamy w książce alfabetycznie, rozpoczynając każde hasło pięknym, ozdobnym inicjałem, a każdą stronę księgi ozdobimy pięknymi wzorami. Zgodnie też stwierdziliśmy, że będziemy wykonywać naszą pracę niezwykle starannie. 

Powstały 2 tomy księgi „Skarbnica Mądrości” , gdzie drugi tom był wierną kontynuacją pierwszego. Tom 1 wykonali uczniowie : Maria Idziak, Zofia Guz, Martyna Para, Dominik  Żak, Bartłomiej Sołtysik i Kacper Zelech. Tom 2 : Aleksandra Czepiel, Maria Miś, Oliwia Skalny, Martyna Bator, Izabella Czekaj, Dawid Haber i Szymon Bugajski.
Prace moich wychowanków zostały docenione i nagrodzone podwójnym II miejscem ex aequo w prestiżowym konkursie „Żaczek krakowski” organizowanym od pięciu lat przez Akademię Żakowską i Stowarzyszenie Szersze Horyzonty przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. Na konkurs wpłynęło aż 129 ksiąg „Skarbnic Mądrości” wykonanych przez drugoklasistów z  Krakowa i okolic. 
Nagradzano również nauczycieli za nadesłane relacje z realizacji projektu i wykonywania ksiąg. Jest mi niezmiernie miło pochwalić się zdobytym I miejscem w konkursie sprawozdań.
7 kwietnia w pięknej scenerii lektorium Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczyliśmy w uroczystej gali wręczenia naród w konkursie. Dzieci otrzymały piękne dyplomy i nagrody indywidualne, a dla całej klasy otrzymaliśmy bilet wstępu na wystawę interaktywną w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jestem niezwykle dumna z moich wychowanków. Włożyli mnóstwo pracy i serca oraz poświęcili bardzo dużo czasu na przygotowanie swoich ksiąg. Gratuluję moim wychowankom oraz ich Rodzicom. 


Renata Mądry
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kaszowie

Więcej zdjęć na stronie https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1100565810006160&set=pcb.1100566676672740&type=3&theater