Ekologiczne wskazówki na zaoszczędzenie gotówki
Rachunki za ogrzewanie, energię elektryczną oraz wodę – jak wydawać mniej?
Coraz wyższe ceny energii oraz koszty ogrzewania budynków mogą mocno nadwyrężyć domowy budżet. Dodatki osłonowe, dodatek węglowy, dopłaty do ogrzewania domów oraz tarcza solidarnościowa to doraźne wsparcie dla mieszkańców naszego kraju, dlatego nie wpłyną one w sposób długotrwały na rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną. W związku z tym chcieliśmy przybliżyć naszym mieszkańcom kwestie na jakie należy zwrócić uwagę podczas codziennego funkcjonowania, ponieważ to one mogą efektem skali odciążyć finansowo państwa gospodarstwa.
Pierwszym podstawowym krokiem podjętym przez mieszkańców powinna być wymiana nieekologicznego źródła ciepła. Poniżej przedstawiamy wyniki badań, które jednoznacznie nasuwają wniosek – węgiel nie jest najtańszym nośnikiem energii.
Źródło: PAS sprawdza ceny: węgiel spalany w „kopciuchu” to najdroższa metoda ogrzewania – Polski Alarm Smogowy – Razem o czyste powietrze, artykuł z dnia 24 sierpnia 2022 roku
Wszelkie informacje dotyczące programów dotacyjnych, które dofinansują m.in. wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynków uzyskać można w Urzędzie Gminy Liszki, ul. Mały Rynek 2, pok. nr 14 i pok. nr 103.
Zachęcamy do skorzystania z cennych wskazówek.
Część 1 – Odpowiednia izolacja budynku
Wskazówka 1: Upewnij się czy uszczelki w twoich drzwiach i oknach nie są zniszczone. Należy zwrócić uwagę na fakt, że przez nieszczelną stolarkę okienną oraz drzwiową może wydostawać się ciepłe powietrze, a napływać zimne.
Wskazówka 2: Sprawdź czy twoje okna posiadają możliwość letniej i zimowej pozycji domknięcia. Dzięki temu będzie można dostosować je do aktualnego okresu w roku.
Wskazówka 3: Pamiętaj, że przez nieocieplone przegrody budowlane również wydostaje się ciepłe powietrze. Jeśli jesteś zainteresowany/a uzyskaniem informacji na temat możliwej kwoty dofinansowania w zakresie ocieplenia budynku to skontaktuj się z Ekodoradcą, który postara się udzielić Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Aktualnie wykonanie ocieplenia przegród budowlanych jest dużym wydatkiem, więc jeśli nie zdecydujesz się na niniejsze prace w tym roku to rozważ je w przyszłości.
Wnioski: Wymień zużyte uszczelki w oknach i drzwiach na nowe. Dostosuj pozycję domknięcia okien do obecnego okresu roku. Rozważ konieczność ocieplenia przegród budowlanych w budynku.
Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Urząd Gminy Liszki
Poprzedni artykuł