02 stycznia 2020 Informacje

UWAGA! Ptasia grypa na Lubelszczyźnie

Ognisko ptasiej grypy wykryto w fermach indyków w powiecie lubartowskim. Padło ok. 25 tys. ptaków. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie m.in. ograniczające transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem.

UWAGA! Ptasia grypa na Lubelszczyźnie

Ognisko ptasiej grypy wykryto w fermach indyków w powiecie lubartowskim. Padło ok. 25 tys. ptaków. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie m.in. ograniczające transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem.

Potwierdzone przypadki obecności wirusa H5N1 na obszarze województwa lubelskiego uzasadniają potrzebę podjęcia działań zapobiegawczych przed wystąpieniem ryzyka rozprzestrzeniania się tej choroby.

Konieczne jest respektowanie aktualnych zaleceń krajowych służb weterynaryjnych i sanitarnych w celu zwalczania zagrożenia dla ptaków hodowlanych, a przede wszystkim uniknięcia zakażenia wirusem ptasiej grypy wśród ludzi.

Do najważniejszych należy:
1) izolacja drobiu od czynników zewnętrznych (przetrzymywanie ptaków w zamknięciu);
2) ograniczenie kontaktu drobiu z dzikim ptactwem;
3) szczelne przykrycie pojemników z karmą i wodą do picia lub przetrzymywanie ich wewnątrz budynków w celu ograniczenia dostępu do nich dzikim ptakom;
4) unikanie pojenia ptaków i czyszczenia pomieszczeń wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników i rzek) oraz dla uniknięcia „przyciągania” dzikiego ptactwa - nie poić i nie karmić drobiu na zewnątrz pomieszczeń;
5) rozłożenie przed wejściem do budynków fermy drobiu mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym itp.

Wirus ptasiej grypy może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez pięć tygodni. W odchodach przeżywa przez co najmniej 35 dni w temp. 4 st. C, a w kurzu kurnika przez dwa tygodnie po usunięciu ptaków.
W wodzie (stawy, jeziora) zachowuje zakaźność do czterech dni przy temp. 22 st. C i ponad 30 dni przy temp. 0 st. C. Wirus wykrywano w organizmach padłych ptaków wolnożyjących nawet po 23 dniach w temp 40 st. C.
Z kolei w organizmach martwego już drobiu przechowywanego w temp. pokojowej wirusy grypy przeżywały tylko kilka dni, natomiast w temp. lodówki do 23 dni. Wirus może utrzymywać się w drobiowych produktach mięsnych. Niszczy go obróbka termiczna. Wirusy grypy są też wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne, a także detergenty.

Praktyczne uwagi

Jeśli chcemy ustrzec się ptasiej grypy, wystarczy przestrzegać kilku zaleceń. Oto najważniejsze z nich:
- Należy spożywać mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C.
- Trzeba myć dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze). Co istotne zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy.
- Nie można dotykać bez odpowiedniego zabezpieczenia dzikich ptaków (martwych lub sprawiających wrażenie chorych) ani ubitego drobiu. Przede wszystkim należy dopilnować, aby nie robiły tego dzieci.
- Należy zadbać o to, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu itp.
- Po każdorazowym zetknięciu z ptactwem zarówno dzikim, jak i hodowlanym trzeba umyć ręce.
- Surowe mięso drobiowe nie powinno mieć styczności z innymi produktami żywnościowymi.

Zatem przy przestrzeganiu zasad higieny w kontaktach z żywym ptactwem i przy właściwej obróbce mięsa drobiowego prawdopodobieństwo zarażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy jest bardzo niewielkie.