15 listopada 2023 InformacjeKulturaOświata

Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych „Skąd nasz Ród…” - Mników 2023

W piątkowe przedpołudnie 10 listopada, w przeddzień 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Szkole Podstawowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie, świętowaliśmy śpiewem tę jakże ważną dla każdego  z nas rocznicę. Po długiej pandemicznej przerwie powrócił do kalendarium Gminy Lisieckiej Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych.

Na scenie mnikowskiej szkoły stanęły zespoły złożone z blisko 240 chłopców i dziewczynek. Uczniowie pod okiem swoich nauczycieli, opiekunów artystycznych,   zaprezentowali  przy dźwiękach pianina, skrzypiec, trąbki, instrumentów perkusyjnych oraz gitar liczne utwory o tematyce patriotycznej. Jedną z najpopularniejszych pieśni tego roku była „Szara Piechota”,a zaraz za nią utwór współczesny „Żeby Polska Była Polską”. Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym przedstawieniem i wprowadzeniem reprezentacji szkół podstawowych z Cholerzyna, Czułowa, Jeziorzan, Kryspinowa, Liszek, Mnikowa, Piekar, Rącznej, Kaszowa nr 1 i nr 2. Harcerki z Mnikowa wprowadziły nasze barwy narodowe, a całą uroczystość poprowadziła Pani Dorota Kamińska prezes zarządu i reżyser Teatru Albertus.

Nie zabrakło także zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Andrzej Kamieniarz żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Wójt Gminy Liszki Pan Paweł Miś, który objął uroczystość swoim patronatem, Pani Anna Maślanka Dyrektor GZEAS Gminy Liszki, Pani Barbara Rupikowska Sołtys Mnikowa i Pan Sławomir Kącik nasz miejscowy Radny - współorganizatorzy święta, a także sąsiadujące ze szkołą i zawsze otwarte na pomoc i potrzeby Siostry Albertynki.

Koncert wyśpiewanej miłości do Ojczyzny uświetniła swoim występem prezentującym polskie tańce narodowe, para z zespołu „Ziemia Lisiecka” zachwycając widownię swym tańcem, ruchem i bogato zdobionym ludowym strojem.

Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej jest bardzo ważnym świętem dla wszystkich szkół naszej gminy. To dzień kiedy nie tylko słuchamy, ale przede wszystkim wspólnie śpiewamy pieśni żołnierzy, dając im nowe życie. To od lat pielęgnowana tradycja, podtrzymywana przez społeczność mnikowskiej szkoły, ale także przez nauczycieli muzyki, dyrektorów szkół i wielu ludzi dobrej woli, którym zależy, by ten dzień i ta rocznica zapisały się w młodych sercach jako bardzo ważne i radosne święto. Radosne, bo niesie szczęście z przeżywanej wolności, która jest nam dana i zadana, jest nam ofiarowana przez pokolenia, przez takich ludzi jak nasz gość specjalny, Pan Andrzej Kamieniarz.

W imieniu Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mnikowie Pani Izabeli Witkowskiej, serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży, wszystkim Państwu, którzy poświęciliście swój czas i siły, by „Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej Mników 2023” odbył się. Dziękujemy za radosne występy, za obecność, za wyjątkową  atmosferę, przepełnioną patriotycznymi uczuciami.

Dziękujemy za to, że spotkaliśmy się, by cieszyć NIEPODLEGŁOŚCIĄ NASZEGO NARODU – zapraszamy za rok!

Jolanta Majka
SP Mników

Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych „Skąd nasz Ród…” - Mników 2023

Galeria