26 lipca 2016

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE TRANSPORTU I PARKINGÓW

W porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, gminą miejską Kraków, która zarządza komunikacją miejską i aglomeracyjną, oraz w porozumieniu z przewoźnikami kolejowymi opracowano plan transportu na czas ŚDM obejmujący miasto Kraków i strefy zakwaterowania poza miastem

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE TRANSPORTU I PARKINGÓW

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE TRANSPORTU I PARKINGÓW

TRANSPORT

W porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, gminą miejską Kraków, która zarządza komunikacją miejską i aglomeracyjną, oraz w porozumieniu z przewoźnikami kolejowymi opracowano plan transportu na czas ŚDM obejmujący miasto Kraków i strefy zakwaterowania poza miastem. Komunikacja miejska i kolej aglomeracyjna zapewnia połączenie z centrum miasta na lotnisko i z gminą Wieliczka. W czasie trwania ŚDM transport publiczny zostanie wzmocniony, będzie funkcjonował w wydłużonych godzinach.

UPRAWNIENIA DO KORZYSTANIA Z KOMNIKACJI MIEJSKIEJ I KOLEJOWEJ

Każdy zarejestrowany pielgrzym ma uprawnienie do bezpłatnego korzystania z transportu zbiorowego obejmującego komunikację miejską i aglomeracyjną (autobusy i tramwaje) oraz kolej. Do bezpłatnego przejazdu środkami transportu zbiorowego uprawnia identyfikator pielgrzyma, dlatego zawsze należy go mieć przy sobie.
Uprawnienie trwa tyle czasu, ile obejmuje pakiet, który pielgrzym wybrał. Uprawnienie kończy się ostatniego dnia przewidzianego w wybranym przez pielgrzyma pakiecie.

TRANSPORT ZE STREF ZAKWATEROWANIA II–IV DO KRAKOWA W CZASIE ŚDM

Szczegółowe informacje dotyczące przemieszczania się z poszczególnych obszarów zakwaterowania do Krakowa posiadają Parafialne Komitety Organizacyjne (PKO). Należy zawsze stosować się do wskazań PKO.
Dojazdy ze stref zakwaterowania II-IV realizowane są w pierwszej kolejności transportem kolejowym. Stację kolejową początkową wskaże PKO – należy kierować się na tę stację.
Transport pielgrzymów z gmin objętych aglomeracją krakowską (16 gmin wokół Krakowa) będzie realizowany również autobusami komunikacji miejskiej – specjalnymi liniami aglomeracyjnymi. Przystanek początkowy wskaże PKO – należy kierować się na ten przystanek.
W przypadku braku linii kolejowej w pobliżu, braku komunikacji miejskiej lub wystąpienia nieprzewidzianych wypadków PKO wskaże inne środki transportu:
– zorganizowane przez Komitet Organizacyjny ŚDM
– autokar własny grupy – w tym przypadku PKO przydzieli identyfikator upoważniający do wjazdu do Miasta Krakowa.

Zachęcamy komitety parafialne i Księży Proboszczów, by w sytuacji, gdy nie ma możliwości żadnego transportu albo grupa nie może lub nie chce wykorzystać własnego transportu - do zorganizowania przez parafie transportu grupie w oparciu o lokalnych przewoźników. Ks. Proboszcz powinien ustalić z przewoźnikiem autokarowym warunki finansowe takiej oferty, podpisać ją oraz przesłać na adres mailowy: transport@krakow2016.com, finanse@krakow2016.com. Archidiecezja Krakowska pokryje fakturę za tak zorganizowany transport w parafii dla grupy, po akceptacji tej faktury przez ks. Proboszcza po ŚDM.
W przypadku, gdy grupa chce wykorzystać własny transport albo zostanie o to poproszona przez komitet parafialny i ks. Proboszcza i grupa wyrazi na to zgodę istnieje możliwość zapłacenia jej ryczałtu za te usługi. W tej sprawie należy skontaktować się Krzysztofem Wójcikiem, szefem zespołu ds. Zakwaterowania i parkingów k.wojcik@krakow2016.com .

WAŻNE!
Identyfikator będzie wskazywał przygotowany parking i tylko w tym miejscu będzie możliwe zaparkowanie autokaru. Karty parkingowe zostaną przekazane i dowiezione do parafii w sobotę i niedzielę. Karty parkingowe będzie można też odbierać na Centrach Informacyjno-Rejestracyjnych w Krakowie i poza nim.  Ich wykaz jest na stronie www.krakow2016.com lub w aplikacji pielgrzyma.

Z Krakowa do strefy zakwaterowania należy wracać tą samą drogą. W przypadku transportu kolejowego – wsiadamy na tej samej stacji.

PARKINGI

Pula miejsc parkingowych dzieli się głównie na miejsca parkingowe stacjonarne (przeznaczone dla grup zakwaterowanych w Krakowie) oraz rotacyjne (przeznaczone dla grup zakwaterowanych poza Krakowem).
Parkingi rotacyjne (tj. parkingi przy większości marketów oraz na specjalnie wydzielonych pasach ulic) są dostępne tylko dla grup dojeżdżających spoza Krakowa - autokary należące do grup zakwaterowanych w Krakowie nie mogą z nich korzystać podczas całego tygodnia.
Stacjonarne miejsce parkingowe dla autokaru/mikrobusu/samochodu powinno być zapewnione przez komitet parafialny. Jeżeli parafia nie dysponuje takim miejscem to powinna zwrócić się do znajomego lub sąsiedniego komitetu z zapytaniem o wykorzystanie ich parkingu.
Jeżeli zapewnienie miejsca parkingowego jest dalej niemożliwe, komitet parafialny zgłasza taką informację do KO na adres mailowy: parkingi@krakow2016.com  
Informację o zapotrzebowaniu na stacjonarne miejsce parkingowe zgłasza tylko i wyłącznie komitet parafialny podając:
- nr parafii oraz jej nazwę,
- okres na który potrzebny jest parking,
- liczbę autokarów/busów/samochodów,
- czy pojazd będzie wykorzystywany na jakiekolwiek wycieczki poza miasto podczas całego tygodnia (bez sprecyzowania – wystarczy krótka informacja).

Komitet parafialny, który dysponuje wolnymi miejscami parkingowymi proszony o zgłoszenie tego faktu Komitetowi Organizacyjnemu na w/w adres e-mail.
Grupa pielgrzymów przyjeżdżająca do Krakowa powinna zadbać o to, aby kierowca autokaru posiadał specjalny voucher podróży oraz identyfikator na autokar - wygenerowane na podstawie danych grupy w systemie rejestracyjnym. Na podstawie tych dokumentów grupa ma możliwość dojazdu do miejsca zakwaterowania. Autokar grupy zostaje odesłany na miejsce wskazane przez komitet parafialny.
Autokar zaparkowany na terenie parafii otrzyma od komitetu parafialnego specjalną zieloną kartę z literą P. Powinna być ona umieszczona w widocznym miejscu za przednią szybą – umożliwi ona powrót autokaru na miejsce zakwaterowania. Komitety parafialne proszone są o wydruk stosownej liczby tych identyfikatorów. Wyciąg informacji odnośnie transportu – dotyczy jedynie parafii zlokalizowanych na terenie Krakowa

W przypadku, kiedy grupa planuje wyjazd z Krakowa zaraz po skończonych uroczystościach w niedzielę najpierw wraca z Campusu na swoje miejsce zakwaterowania, a następnie – swoim autokarem – opuszcza Kraków.
WAŻNE: Adres e-mail parkingi@krakow2016.com  służy tylko i wyłącznie do zagadnień parkingowych. Zapytania dotyczące transportu należy kierować na transport@krakow2016.com


ZASADY PORUSZANIA SIĘ NA TERENIE MIASTA KRAKOWA DLA GRUP ZAKWATEROWANYCH NA TERENIE MIASTA KRAKOWA (STREFA I)

Prywatne i wynajęte samochody osobowe i autobusy nie będą mogły poruszać się po mieście i wokół miejsc, w których odbywają się Wydarzenia Centralne.
Zaleca się korzystanie z transportu publicznego.
Odległości w centrum miasta nie są duże i można poruszać się pieszo. Dlatego zalecamy zabieranie ze sobą tylko potrzebnych rzeczy, by uniknąć noszenia ciężkiego plecaka przez cały dzień.

SZCZEGÓŁOWE INSTRUKCJE DOTYCZĄCE KOMUNIKACJI WOKÓŁ BŁOŃ, ŁAGIEWNIK I CAMPUS MISERICORDIAE

W drodze dojścia na Wydarzenie należy kierować się oznakowaniami w kolorze sektora.

BŁONIA
Z dworca kolejowego lub parkingów na Błonia można udać się pieszo lub z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Z uwagi na bezpieczeństwo komunikacja miejska może zostać wyłączona w rejonie miejsca wydarzenia przed rozpoczęciem Prewydarzeń.

Przemieszczanie się ze stacji kolejowych i parkingów
Należy korzystać z dedykowanych i dodatkowo oznakowanych dróg dojścia.

ŁAGIEWNIKI
Aby dotrzeć do Łagiewnik, należy skorzystać z środków komunikacji miejskiej jadących w kierunku Borek Fałęcki lub Kurdwanów i wysiąść na przystanku końcowym.

CAMPUS MISERICORDIAE

By dotrzeć do Campus Misericordiae, należy skorzystać z komunikacji miejskiej i kolejowej. Przystanki końcowe będą w znacznej odległości od miejsca wydarzenia, dlatego radzimy zaplanować sobie czas na dojście piesze. Na trasach dojścia na Campus Misericordiae dla pielgrzymów, którzy wybrali pakiet z wyżywieniem, będą się znajdować punkty wydawania suchego prowiantu.
Po wydarzeniach sobotnio-niedzielnych pielgrzymi wracają do miejsca zakwaterowania. Dlatego zaleca się nie zabieranie ze sobą na czas czuwania wszystkich bagaży – będzie czas, by się spakować i zjeść w poniedziałek śniadanie.
Przy korzystaniu ze środków transportu zbiorowego należy zachować szczególną ostrożność i zawsze stosować się do poleceń służb porządkowych.

strona:
www.krakow2016.com
www.krakow.pl  – zakładka ŚDM
www.zikit.krakow.pl